Vi fortsätter att växa och är glada att få välkomna två nya kollegor till oss Jennie Hesslöw som ekonomiansvarig och Anders Seljeson som platschef. Med olika bakgrunder men ett gemensamt driv stärker de vårt team och vår fortsatta utveckling.
Anders kommer närmast från rollen som site manager inom gasproduktion och har även erfarenhet från stålindustrin. Han lockades av både rollen och vår unika verksamhet inom specialtillverkning.
Som platschef ser Anders fram emot att arbeta nära teamet och fortsätta utveckla verksamheten framåt. Han drivs av människor, samarbete och de utmaningar som produktionen innebär – något som också speglar hans personlighet: positiv, energisk och lösningsorienterad.
Hans första intryck av företaget är ett kunskapsrikt bolag med stark gemenskap, där han vill bidra med energi, engagemang och en inställning där inget är omöjligt.
Kuriosa: Kaffe (gärna lite för mycket), morgonmänniska, träning, snickeri – och hela 8 genomförda Vasalopp.

Jennie har en bred erfarenhet inom ekonomi och HR, med särskilt fokus på att effektivisera arbetssätt och implementera smarta systemlösningar. Det som lockade henne till oss var möjligheten att få vara med på en spännande tillväxtresa – i en ny bransch och tillsammans med ett bolag med stora ambitioner.
I sin nya roll vill Jennie bidra till att utveckla och effektivisera våra ekonomirutiner, skapa tydligare beslutsunderlag och frigöra tid för verksamheten att växa. Hon drivs av att hitta smartare arbetssätt och uppskattar särskilt känslan när struktur och siffror faller på plats.
Hennes första intryck av företaget är en öppen och välkomnande miljö med stor utvecklingspotential – något hon ser fram emot att vara en del av.
Kuriosa: Kaffeälskare, kvällsperson, naturpromenader med hunden och squaredance.
Vi är stolta över att ha Jennie och Anders med oss och ser fram emot att fortsätta bygga framtiden tillsammans med kompetens, engagemang och laganda i fokus.
Varmt välkomna till teamet!

